Our Staff

Alphabetical List of Staff Groups – 2021 – 2022

Name Subject Responsibility
Chris Anderson History and Politics
Hannah Anderson Science HoD Biology
Helen Baxter History 
Ruth Boyd Home Economics  HoD Home Economics, Acting TiC Health and Social Care
Leah Buchanan Mathematics Acting HoY 10
Gillian Burns Languages TiC French
Christine Callachand* Mathematics TiC KS3 Mathematics
Tim Campbell Design & Technology HoD Technology & Design 
Rachel Carlisle Music Acting HoY 9 
Diane Cromie Languages HoD Languages, TiC German
Sharon Devlin Languages TiC Spanish
Helen Dowds Science Senior Manager
Kris Down Drama & Performing Arts HoD Performing Arts
Shannon Elliott** Home Economics
Mark Evans  English
Caroline Flanagan  Music HoD Music
Joanna Frizzell Art HoD Art & Design
Andrew Gibson Principal
Niall Gilmore Science Senior Manager, HoD Science 
Lynda Girvin Science HoY 12, TiC PD programme, TiC Work Experience
Nicky Goodall Technology & Design, ICT HoY 10
Louise Gribbons English Senior Manager, HoD English, SENCo
Lisa Hedley  Physical Education HoD Physical Education
Petula Henderson Geography HoD Geography
Alison Hobson English
Peter Johnson History and LLW Acting HoD History and Politics, TiC LLW
Sharon Kane Horticulture and English Vice Principal
Neil Luke Science HoD Physics 
James McAlister Mathematics HoD Mathematics, Teacher Timetabler
Patricia McCartan Business Studies HoD Business Studies
Alison McClenaghan  Languages
Laura McClintock* Home Economics
Leona McGlinchey Mathematics
Sandra McIvor  Physical Education  Responsibilities within PE
Jill McKittrick  Home Economics
Amanda McLeese  Physical Education 
Caitriona McNally Science HoD Chemistry, Examinations Officer
Sara McSwiggan  Science HoY 8
Caroline Nedza Physical Education  Acting TiC Health and Social Care
Karen Playfair  Sociology TiC Sociology, Acting HoY 14 
Nikki Rebbeck  Art
Laura Rice Mathematics Examinations Officer, Acting TiC KS3 Mathematics
Judith Riddell  English
Suzanne Rourke  Mathematics Resources
Noreen Shaw Business Studies Head of Sixth Form
Kerrie Strain  ICT Senior Manager, HoD ICT
Alena Taylor English
Victoria Thompson Languages
Vivienne Waddell Geography 
Stacey Winnington Geography Senior Manager 
Deborah Wood Religious Studies HoD Religious Studies, Teacher Timetabler

 

* Career Break / Maternity leave

**Career Break Cover / Maternity Cover

 

Office & Finance

Rona Crooks Pupil Reception
Sophie Cummings Office Administrator
Cara Donaldson Bursar
Matthew Gilchrist Finance Officer
Denise Hipson Reprographics and General Assistant 
Claire Sloane PA to the Principal
Esther Kerr Administration Manager
Beth Tay Bursar’s and Examinations Assistant

 

Study Supervisor

Gerarda McNulty

 

Technicians

Sophie Alexander Technology
Emma Clarke Art
Thompson Graham Science (Senior Technician)
Mark Henry Science 
Jamie Hill ICT
Pamela McCormick Home Economics
Mark Roberts ICT

 

 

Classroom and General Assistants

Kat Cassidy
Alison Hobson
Katherine Kew
Christine McConnell
Debbie McNabb
Anna Rankin
Gráinne Rankin
Linda Routley

 

Redwood Kitchen    

Michaela Quinn Catering Manager
Assistant Cook
Chris Fitzgerald Catering Assistant
Anne Stewart Catering Assistant
Jacqui Sweet Catering Assistant

       

Maintenance and Grounds 

Don McAree Maintenance
Marty McDonnell Groundsman
Joe McGuigan Maintenance
David McIlvenna Electrician
Bobby Winters Caretaker