Staff List

List of Staff Groups – 2019 -2020

Name Subject Code Responsibility
Hannah Anderson* Science HA
Helen Baxter History HFB
Joanna Boomer Art JB HoD Art & Design
Leah Buchanan Mathematics LBU
Gillian Burns Languages GPB

Christine Callachand*

Mathematics CRC TiC KS3 Mathematics
Timothy Campbell Design & Technology TC HoD Technology + Design + HoY 9
Rachel Carlisle Music RKC
Diane Cromie Languages DC HoD Languages + TiC French
Caroline Davis Physical Education CED
Colleen Dawson Languages CD TiC of German
Sharon Devlin Languages SD
Helen Dowds Science HD Senior Manager, HoD Chemistry
Kris Down Drama & Performing Arts KMD HoD Performing Arts
Mark Evans English MRE
Caroline Flanagan Music CFN HoD Music
Charlotte Frazer ** Science CLF
Andrew Gibson AG Principal
Niall Gilmore Science NCG Senior Manager, HoD Science & Biology
Lynda Girvin Science LJG HoY 12, TiC PD programme, TiC Work Experience
Nicholas Goodall Technology & Design, ICT NGO HoY 10
Louise Gribbons English LMG Senior Manager, HoD English +SENCO
Lisa Hedley Physical Education LHE  HoD Physical Education
Petula Henderson Geography APH HoD Geography
Rebecca Hillis Physical Education RAH
Peter Johnson History +LLW DPJ TiC LLW
Sharon Kane Horticulture and English SK Vice Principal
Neil Luke Science NAL HoD Physics
Christina Martin History & Politics CM HoD History and Politics
James McAlister Mathematics JMA HoD Mathematics, Teacher Timetabler
Patricia McCartan Business Studies PJM HoD Business Studies
Alison McClenaghan Languages AMC TiC Spanish
Laura McClintock Home Economics LMC
Leona McGlinchey** Mathematics LMM
Sandra McIvor Physical Education SMI Responsibilities within PE
Jill McKittrick Home Economics JMK
Amanda McLeese Physical Education AM
Caitriona McNally Science CMN
Sara McSwiggan Science SJM HoY 8
Ruth Moody Home Economics RMO HoD Home Economics
Karen Playfair Sociology KP TiC Sociology
Nikki Rebbeck Art NR
Laura Rice Mathematics LAR
Judith Riddell English JER
Suzanne Rourke Mathematics SLR
Noreen Shaw Business Studies NS  Head of Sixth Form
Kerrie Strain ICT KRS  Senior Manager,HoD ICT
Alena Taylor English AET
Vivienne Waddell Geography VEW HoY 11, Teacher Librarian
Liz Wilson History EEW Senior Manager
Stacey Winnington Geography SEW Senior Manager
Deborah Wood Religious Studies DJW HoD Religious Studies, Teacher Timetabler

Office & Finance

Christine Albrighton Resources / First Aid/ Redwood
Ingrid Burgess Pupil Reception
Rona Crooks Administrator / Attendance Officer
Cara Donaldson Bursar
Rachel Kirk-Smith PA to the Principal
Leanne Martin House Manager / Exams Administrator
Erin McClean** Finance Officer
Rachel McGovern * Finance Officer
Cathy McLaughlin Office Manager

* Career Break / Maternity leave

**Career Break Cover / Maternity  Cover

Study Supervisor

Nora McCarthy

Technicians

Eoin Brennan ICT
Nicole Brown Science
Emmett Deane ICT
Thompson Graham Science (Senior Technician)
Kensey Bowers Home Economics
Danny Turley Technology
Gillian Warren Art

Classroom Assistants

Muire Creed
Sophie Cummings
Alison Hobson
Sinead McCafferty
Pamela McCormick
Debbie McNabb
Gerarda McNulty

Redwood Kitchen                                                                                                           

Michaela Quinn Catering Manager
Thomas Carney Assistant Cook
Sharon Emery Catering Assistant
Valerie Stewart Catering Assistant
Jacqui Sweet Catering Assistant

Maintenance and Grounds

Don McAree Maintenance
Marty McDonnell Groundsman
Joe McGuigan Maintenance
David McIlvenna Electrician
Bobby Winters Caretaker